Fakta, modely
Projekty
Kupujete Porsche?
Moje targa '79

Wallpapery a fotky

Dobové materiály
Diskusní fórum
Odkazy
Literatura
Kontakt (email)
 
Auta na prodej

Jak opravit targu

Targy jsou většinou po dlouhých letech používání zpuchřelé. Může stačit vyměnit jenom tu vrchní vrstvu z černého vinylu anebo zjistíte, že se musí předělat celá.

Pokud nastane druhý případ, je to dost náročná čalounická práce a přenechal bych jí odborníkovi, nejlépe panu Měchurovi ze Smíchova, viz sekce Odkazy.

Nejdřív si střechu vezměte někam, kde je prostor a dobře se na ní bude dělat. Jako první je nutné odšroubovat postranní čalouněné lišty a okapy a pak také ty černé přídržné plíšky v rozích. Pak odmontujte gumové těsnění a zhodnoťte, zda by nestálo za výměnu. Pokud už je potřeba nové, docela se prohnete, tuším něco přes čtyřku za pár.

Pokud vaše targa je ještě schopná složení, povolte ji trochu, čímž se dotanete na šroubky, kterými jsou přichyceny takové ty pacičky zachycující se za rám. Až je budete oddělávat, může se stát, že se utrhnou nebo nepůjdou povolit a podobně. To nevadí, každá papcička má totiž pod čalouněným stropem (tzv. headliner) proti sobě železný pásek se dvěma závity coby matku. Tyto asi milimetrové plíšky často rezaví a pak se v nich ty šroubky vyčvachtávají.

Pokud jako v mém případě s targou nelze hnout ani o píď a tedy nelze ji složit, nedá se svítit, musí nastoupit síla. Bez povolení konstrukce nelze pacičky vyšroubovat a targu rozdělat. Mmě se osvědčila metoda "kabel a klacek". Vezměte dostatečně pevný provaz či kabel, za použití lsti a šikovnosti jej provlékněte uprostřed delší strany pod rámem (mezi rámem a stropem) a konce svažte. Ale pevně! Pak nastoupí klacek, kterým na provaze uděláte smyčku a otáčením klacku ho budete utahovat. Měla by se tak vyvynout dostatečná síla pro alespoň částečné složení rámu. Jo a nezapomeňte použít WD40 nebo konkor. Pokud však zhodnotíte, že strop - headliner bude ještě dobrý, tak si ho nezapatlejte. Nejlepší bude ho strhnout (nezpomeňte předtím sundat všechny pacičky) a pak vesele stříkat.

Až bude headliner pryč, obnaží se vám struktura panelů, které dodávají střeše pevnost. Teď je vhodná chvíle k sundání vrchního černého vinylu. Opatrně kraje odchlipujte a odlepujte.

Moje targa byla už tak zpuchřelá, že jsem při odlepování vinylu natrhnul i vnitřní látkové pásy, které drží ty plechové panely pohromadě a určují celkovou geometrii střechy.

Deailnější fotky z celého procesu rozebírání střechy můžu poslat na požádání emailem.

Takže pokud máte vinyl dole, nasaďte nový a pořádně jej na rozích přilepte.

 

Diskuse a reakce na článek

zpět