Fakta, modely
Projekty
Kupujete Porsche?
Moje targa '79

Wallpapery a fotky

Dobové materiály
Diskusní fórum
Odkazy
Literatura
Kontakt (email)
 
Auta na prodej

Literatura

Alois Pavlůsek, Ondřej Pavlůsek, Porsche, Computer Press, 2004

Není důvod, proč by tohle pěknou českou knížku neměl mít doma úplně každý majitel Porsche a ostatně každý, kdo zavítal sem ke mně na web. Je totiž relativně levná, stojí 317 Kč, má pevnou vazbu, spoustu černobílých a něco barevných fotografií a hlavně obsahujevelké množství velice zajímavých informací. Netrpí neduhy většiny zahraniční literatury - povrchností a špatným překladem :-).
V první části nás seznamuje s Rodinou Ferdinanda Porscheho, s jeho prvními projekty, až po období 2. světové války. Dál následuje povídání o Prvním Porscheti - modelu 356, kterým se zabývá druhá kapitola. Těžištěm zájmu návštěvníka mého webu bude asi kapitola třetí, kapitola o 911-ce. Je zde informací na padesáti stránkách od 901 až po 996. Nové porsche 997 tu ještě zmíněno není, tu knížku mám doma už od začátku května (tuším, že zatím nebyla na pultech o moc déle), ale nová 911-ka byla představena až později. Čtvrtá kapitola je pak o levnějších modelech, o typech 912, 914, 914, 944, 968 a Boxsteru. Dále se pak píše o druhém konci nabídky, o GT-čkách, o 928 atd. V závěru pak najdete různé projekty, většinou zapomenuté nebo nerealizované.
No co budu vyprávět, běžte do jakéhokoliv knihkupectví, s největší pravděpodobností knížku mít budou.
Jak říkám, dozvěděl jsem se tu dost nového, co jsem ani z anglické nebo německé literatury nevyzvěděl a ani vyzvědět nemohl (český pohled na věc).


Porsche 911 Buyer's Guide, Randy Leffingwell

Tak tohle je asi první knížka, kterou byste si měli pořídit, ještě než koupíte svojí první 911-ku.
Najdete tu hromadu užitečných informací, na základě kterých si můžete s klidným svědomím vybrat svůj sen. Pokrývá problematiku všech modelů od roku 64 po současné 996-ky.
V první části se seznámte se všeobecnými zásadami a úskalími při koupi staršího poršete, v druhé jsou pak vyčteny všechny modelové roky a jejich charakteristiky, vč. například úryvků z hodnocení dobového tisku, technických paramterů atd. U každého modelu je vypsán seznam nejčastějších slabých míst, nových fičur, kterými disponuje a orientačních cen různých náhradních dílů.
Knížka je paperback a obsahuje mračna kvalitních barevných fotek. Cena asi 25 USD.
Některé poznatky, kterými se má člověk řídit při koupi staršího poršte jsem vypsal v sekci "Kupujete Porsche?".


101 Projects for your Porsche, Wayne Dempsey

Jedna z nejužitečnějších knížek pro porschistu-kutila. Najdete tu mnoho návodů na jednoduché i složitější úpravy a opravy 911-ek od roku 64 do roku 89. Jsou to popsané věci, jako například jak nainstalovat hydraulické napínáky rozvodového řetězu, jak opravit volnější řazení nebo vyměnit tyče řízení nebo i jak vyměnit olej a spoustu dalších. Je psaná čtivou formou a je plná barevných obrázků. Z těch 101 projektů opravdu využijete velkou část i pro vaše auto. Já sám jsem jich provedl minimálně dvě desítky. A o dalších uvažuju do budoucna.
Nemusíte být nijak extrémně zdatní v angličtině, abyste knížce rozumněli.
Paperback.

Určitě doporučuju každému majiteli 911-ky.


Porsche 911 Red Book 1965 - 1999, Patrick C. Paternie, Motorbooks, 2000


Paul Frére, Die Porsche 911 Story
Pěkná knížka o historii Porsche 911.


Jörg Austen, Sigmund Walter, Porsche 911 Die Technische Dokumentation von 1963 bis 2001
Kniha probírá jednotlivé roky produkce 911-ky a vyjmenovává, co kdy bylo na vozidlech změněno. Jsou tu kompletní technické tabulky, výkony, ceny, počty vyrobených kusů atd. Většina fotografií je černobílá, ale několik desítek stran s obrázky je v barvě.


The 1974-1989 911. 912E and 930 authenticity guide, Mark S. Haab

 

Bentley Porsche 911 SC Service Manual

Nejlepší technická příručka pro Porsche 911 SC (a stejná kniha existuje i pro 911 Carrera 84-89, starší modely bohužel nejsou).
Je tu vše od detailních nákresů motoru přes převodovku, karoeserii, elektriku atd. Kniha není levná, stojí okolo 100 dolarů, ale určitě se vyplatí.


Wayne Dempsey, How to Rebuild & Modify Porsche 911 Engines 1965 - 1989
Dosti podrobná kniha o opravách, vylepšeních, modifikacích a generální opravě motorů. Všechno, co potřebujete vědět, když se do toho chcete pustit.


Porsche 911 1965 thru 1989 Automotive Repair Manual , Haynes
Manuál od Haynese je vcelku levná kniha, ale za málo peněz tak trochu méně muziky. To neznamená, že bych jí snad nedoporučoval, ale určitě by se bývala dala udělat lépe. Je na ní vidět, že byla sestavována před dlouhou dobou někdy v sedmdesátých letech a pak k tomu přifařili dodatek o pozdějších modelech, takže dost informací není úplně nejdetailnějších. Ale určitě zde najdete dost kvalitních poznatků, mimo jiné taky třeba elektrické zapojení různých modelových roků, návody, jak co rozmontovat, nastavit apod., i když úplně spokojen teda nejsem. Co mně ale například udělalo radost, je rentgenový pohled na přední i zadní nárazník, z čeho se skládá a jak jej odmontovat.

Vzhledem k ceně této knihy ji určitě doporučuju objednat taky, až si budete třeba nechávat z amazonu posílat něco jiného, tak to k tomu přidejte.


Schrader-Motor-Chronik, Porsche 911 mit Carrera, Targa, Cabriolet 1963 - 1986

Knížka plná dobových reklamních prospektů, obrázků, trocha technických informací. Docela sympatická literaturka, jestli na ní někde v německy mluvící zemi narazíte, kupte si jí.
Uvnitř jsou většinou černobílé fotografie, ale dost je jich i v barvě.

 

Deutsche Autos, Werner Oswald, Band 4, 1945-1990 Audi, BMW, Mercedes, Porsche und andere.

Tlustá bichle se spoustou technických i cenových tabulek, tuny černobílých obrázků a také dost zákulisních informací o německých značkách Audi, BMW, Porsche a Mercedes plus několik menších výrobců a auta z východního Německa. Součástí několikadílné řady, monitorující automobilovou výrobu v Německu od počátků až po dnešek.


Reakce na uvedenou literaturu, diskuse