Pop-off ventil proti střelení do sání

Pop off ventil

Máte K-jetronic? Auto roku výroby 1973 až 1983? K-Jetronic neboli CIS (continuous injection system - systém nepřetržitého vstřikování) je životně závislý na těsnosti systému. Jakékoliv falešné přisuny vzduchu znamenají rozladění systému, větší fuky pak jeho totální nefunkčnost.

Možná se vám to ještě nestalo, tak buďte rádi. Mně se to bohužel už poštěstilo - při startu si motor střelil do sání a protože tam nemá vzduch kudy uniknout, roztrhnul airbox. Naštěstí se to dalo spravit, byly jen vytržené šrouby a menší prasklinka se dala zalepit. Nicméně určitě je lepší tomuto riziku předejít jednoduchou vyfikundací - pop-off ventilem, který případný přetlak vypustí.

Je to v podstatě jenom plastová průchodka s víčkem na péru, které je ovšem utěsněno gumovým O kroužkem, aby v normálním stavu nepouštělo falešný vzduch. Koupit se to dá třeba na Pelicanparts (stojí necelých 50 dolarů) a určitě i jinde (a za míň) - dejte hledat "pop off valve".

 

Co budete potřebovat?

  • vrtačku

  • kloub za roh, pokud nebudete chtít airbox vymontovávat 

  • vykružovací korunku správného rozměru

  • epoxyd

Airbox nemusíte mít vyndaný venku, ale je tam málo místa, takže se  s vrtačkou nevejdete. Pokud budete chtít tedy pracovat v autě, je kloub nezbytný.

Sundejte gumové popruhy a vymanévrujte filtr i s jeho krytem ven.

Nejdřív si jehlou nebo průbojníkem označte dle přiložené šablony střed, pak v tom místě vyvrtejte vrtákem díru a nakonec ji do příslušného rozměru zvětšete vykružovací korunkou. Dbejte na to, abyste měli vrtačku stále přesně kolmo. Postupujte pomalu, ať zbytečně nevylámete žebrování, jako se to povedlo mně.

Pak vyzkoušjete, jestli ventil pasuje. Poté jej do díry přilepte epoxydem a pořádně zkontrolujte, že nikde není ani skulinka, která by umožnila průnik falešného vzduchu. Ventil nasměrujte pantem k sobě, aby se mohl otvírat, filtr je přeci umístěn našikmo.

Tak to je celé. Až epoxyd zaschne, nasaďte filtr, zatáhněte kšíry a jeďte to projet.