Výměna pouzder stabilizátoru

Výměna pouzder stabilizátoru

Porsche 911 bylo od výroby vybaveno stabilizátory vepředu i vzadu od modelového roku 1974. Dřívější ročníky je neměly vždy, ale instalaci lze dodělat následně.

predni-kost-73F-kové modely (do r. 73) měly stabilizátor vpředu řešený odlišněrameno-73 od pozdějšího G modelu. Tyč byla vedena skrz karoserii, na koncích byla upevněna ramínka, která byla tyčkou spojena s rameny nápravy. U tohoto typu stabilizátoru může docházet k zteření gumiček, kterými jsou vystlána oka tyček stabilizátoru. Výměna je poměrně prostá, sejmete kolo, odmontujete tyčky stabilizátoru a vezmete si je k pracovnímu stolu. Úkol bude vypreparovat staré gumičky. Jsou na obou koncích širší, takže nepůjdou ven dobrovolně, musí se ořezat. Teď záleží na tom, jestli nové gumičky budou také na koncích rozšířené anebo jestli se bude jednat o typ tvořený dvěma polovičkami, které jednoduše nasadíte. Nové gumičky lze koupit v porsche-díly.cz za cca. stovku kus. Celá tyčka stabilizátoru stojí okolo tisícovky.

spodni-kryt

oko-na-rameniG-čkové modely měly přední stabilizátor řešení odlišně. Je na koncích zahnutý a zasunutý přímo v rameni nápravy. Je uchycen na čtyřech bodech, vystlaných pryžovými pouzdry. Dva úchyty jsou v karoserii a dva na koncích v ramenech. Pryžová pouzdra ráda chřadnou a pokud vidíte skrz prosvítat světlo okolo tyče stabilizátoru, je už určitě čas na nové. Nejsou nijak drahé, porsche-díly.cz je má okolo 150 Kč za kus, ale je důležité vědět, jak je stabilizáror tlustý. Standardní vozy do roku 85 měly 20 mm v průměru, od roku 86 se dával větší stabilizátor 22 mm a slabší 2,7L měly jen 16 mm.

uchyt-ke-karoseriiVýměnu začneme zvednutím auta vpředu. Auto zvedejte za svár za podběhem, ne za rameno ani za příčník. Pokračujeme sejmutím spodního krytu pod řízením. Tím uvolníme dva úchyty ve středu stabilizátoru. Nyní bude nejlepší, když si povolíte jedno přední rameno, abyste mohli lépe vymanévrovat stabilizátor z ramene. Sice se mi podařilo jej vyndat i bez toho, abych sundaval rameno, bylo to docela namáhavé a docela jsem se s tím nadřel. Samozřejmě mějte po ruce dost nějakého glycerinu na gumy nebo vazelínu, která je pěkně promaže a pak půjdou dobře nasunovat. Takže k povolení ramene nejdřív sundejte kolo, odšroubujte šrouby připevňující rameno vpředu do karoserie. Nyní povolte šroub nastavující torzní tyč (předem si spočítejte počate závitů, ať víte, jak byla torzka nastavená) a vyjměte jej spolu s tou stavicí páčkou, která tvoří koncovou čepičku torzky. Poté povolte šrouby, kterými je připevněn příčník přední nápravy. Teď by mělo být možné vymanévrovat rameno z příčníku a jednoduše vysunout tyč stabilizátoru. Klidně nechte rameno zatím viset za tlumič. Nyní vytáhněte stará gumová pouzdra a nahraďte je novými. Pouzdra jsou uprostřed rozříznutá, aby je bylo jednodušší natlačit do ok na ramenech. Následuje nasunutí stabilizátoru a připevnění ramene. Je také třeba upravit nastavení přepětí torzní tyče na původní úroveň. Jinak jak nastavit výšku předku i zadku bude řešeno v dalším projektu.

zadni-stabZadní stabilizátor se vyskytuje ve dvou provedeních s přelomovým rokem 78. Novější modely mají klasické tyčky, které lze vyměnit jednoduchým šroubováním. Cena je kolo 1600 Kč za kost. Starší typy měly stabilizátor zahnutý do uzavřeného C a na konce byly nasazeny trochu odlišné tyčky, které se nastrkávaly na osičky s kuličkovými konci, které trčely z ramene. Pokud potřebujete vyměnit pouzdra, bude možná trochu problém je sejmout z těch kuliček. Budete muset použít nějaké nářadí jako páku.

uchyt-zadni-ramenoU některých aut dochází k tomu, že se uvolní úchyt zadního stabilizátoru v karoserii. Evidentně se tak stalo i u mé Carrery RS na tomto obrázku. Prodává se vylepšený zpevněný úchyt, který se musí navařit na původní místo. Opět lze koupit na porsche-díly.cz

Jinak pokud nemáte zadní stabilizátor, tak jak jsem ho neměl já, při normální jízdě to moc nepoznáte, ale jakmile se vydáte na okruh, jako je třeba Sosnová, bude vaše autíčko zvedat nožičku a všichni se budou smát.sosnova

 

DISKUSE na téma stabilizátory